Augustus 2025: Hoe ziet de toekomst van het Nederlands eruit?
Hoe klinkt het Nederlands over honderd jaar? Verschillende taalkundige speculeren over die vraag, onder wie Meertens-onderzoekers Hans Broekhuis en Khalid Mourigh.

Hans Broekhuis is gespecialiseerd in zinsstructuren: “Of het Nederlands ooit zal verdwijnen? Ja, als Nederland onder water loopt misschien of als we een atoombom op ons krijgen. Maar verder? Nederlands is een grote taal, met meer dan twintig miljoen sprekers. Die verdwijnt niet makkelijk. De grammatica zal wel heel traag veranderen, over vele generaties. Kijk naar de zinsvolgorde.” Broekhuis legt uit dat de zinsvolgorde in de middeleeuwen sterk kon variëren, terwijl het Nederlands nu het werkwoord altijd achterin de zin heeft staan, in een bijzin. “Die verandering heeft vijfhonderd jaar geduurd, en het is sindsdien zo gebleven.”
Khalid Mourigh focust als taalkundige op straattaal. Terwijl straattaal een veelbesproken onderwerp is, wordt over de grootste recente taalverandering in het Nederlands nauwelijks gesproken, aldus Mourigh. “Dat het dialectgebruik enorm is afgenomen.” Mensen zijn eerder bang dat jongeren slecht Nederlands leren door straattaal te gebruiken. Mourigh: “De fout die veel mensen maken als het gaat om straattaal, is dat ze denken dat die jongeren niet anders kunnen praten. Maar in mijn onderzoek naar straattaal in Gouda hoor ik op mijn opnames dat die jongeren elkaar ook verbeteren als iemand ‘de jaar’ zegt.” Mourigh denkt niet dat straattaal snel algemeen zal worden, er zal altijd verzet tegen blijven bestaan, ook bij jongeren. “Ik geef de Gooise r eerlijk gezegd een grotere kans om algemeen te worden. Die heeft inmiddels zelfs het Fries bereikt.”
Lees over de toekomstperspectieven van andere taalkundigen in het artikel van NRC (voor abonnees, 20 augustus 2025).

